obamacare: áno alebo nie?

Autor: Ján Popovič | 24.9.2012 o 15:00 | (upravené 24.9.2012 o 18:19) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  567x

Niet pochýb o tom, že americké zdravotníctvo (rozumej zdravotníctvo v USA) je najvyspelejšie na svete. Technológie, lieky, kvalifikácia zdravotníckeho personálu, logistika, to všetko nesie nálepku najvyššej kvality a tak by sa dalo očakávať, že i systém bude pracovať na zodpovedajúcej úrovni. Áno?

 

Nie! Systém nepracuje na zodpovedajúcej úrovni. A najlepším dôkazom o tom, že s americkým zdravotníctvom nie je niečo v poriadku, je rozhodnutie Najvyššieho súdu ohľadne „Patient Protection a Affordable Care Act“. Zorientovaný čitateľ iste tuší, že ide o rozhodnutie, potvrdzujúce legitimitu návrhu stávajúcej americkej reprezentácie zaviesť povinné zdravotné poistenie. V USA bolo totiž zdravotné poistenie dosiaľ nepovinné a to i napriek tomu, že jeho zdravotníctvo je dlhodobo extrémne drahé (rátané podielom na hrubom domácom produkte). Ľudia sa mohli slobodne rozhodnúť, či sa poistia a tak sa pripravia na pravdepodobnosť zvýšeného čerpania zdravotnej starostlivosti (až na úzke spektrum populácie, poistenej štátom), alebo sa nepripravia a keď takýto stav nastane, budú (dobrovoľne) platiť z vlastného vrecka. S tým je koniec.

Je to správne? Má kolíska demokracie nútiť svojich občanov kupovať si povinne určitý produkt-zdravotné poistenie a to ešte pod hrozbou penalizácie? Čo by na to asi povedali Otcovia zakladatelia?

Nechajme tenký ľad ideologickej rozpravy povolanejším a pozrime sa radšej na praktické dôsledky takéhoto kroku. Už pri letmom pohľade zistíme, že povinné zdravotné poistenie tak, ako ho prezentuje americký prezident Obama, má riešiť dostupnosť kvalitnej (a preto drahej) zdravotnej starostlivosť keď nie pre všetkých, tak aspoň pre väčšinu obyvateľstva. Problémom je, že to má urobiť v prostredí neprimerane vysokých cien zdravotníckych výkonov, liekov a zdravotníckych pomôcok s tendenciou ďalej rásť. Existuje preto obava, že prostriedky, vybrané na poistnom, nebudú stačiť pokryť neustále sa zvyšujúce náklady zdravotnej starostlivosti poistencov, pokiaľ nebudú odstránené ich hlavné príčiny. Totiž nevídaná profesná monopolizácia odvetvia, zdĺhavý a nie vždy transparentný proces uvádzania nových liekov a zdravotníckych pomôcok na trh, reforma ich patentovej ochrany a pochopiteľne, zodpovedajúci ekonomický rast krajiny.

Čo z toho vyplýva? Efektívny a kvalitný systém zdravotnej starostlivosti nie je možné nadekrétovať. Je potrebné urobiť viac. Nastaviť parametre pre všetkých jeho účastníkov tak, aby si mohli vyberať na základe najvhodnejšej ponuky. Predpokladom pre takýto systém je informovanosť. Všetkých, vrátane jeho najdôležitejšieho hráča a skutočného platcu, pacienta. Či sa tento potom rozhodne poistiť a pripraviť sa tak na eventualitu zvýšených nákladov svojej zdravotnej starostlivosti alebo tak neučiní a „vysolí“ potrebné prostriedky z vrecka, je na ňom.

Pre poriadok zopakujme, že v oboch prípadoch musí byť pacient priamo zainteresovaný na úhrade svojej zdravotnej starostlivosti. Ide o to, v akej miere.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

DOMOV

Uhrík z ĽSNS mieri na nitrianskeho župana, extrémisti môžu uspieť

Ak prejdú jednokolové voľby, šance stúpnu.

SVET

Dávajte pozor, kam šliapete. Bitka o Mosul sa vlastne len začala

Radikáli nemajú veľkú šancu ubrániť sa.


Už ste čítali?