reklama

obamacare: áno alebo nie?

Niet pochýb o tom, že americké zdravotníctvo (rozumej zdravotníctvo v USA) je najvyspelejšie na svete. Technológie, lieky, kvalifikácia zdravotníckeho personálu, logistika, to všetko nesie nálepku najvyššej kvality a tak by sa dalo očakávať, že i systém bude pracovať na zodpovedajúcej úrovni. Áno?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nie! Systém nepracuje na zodpovedajúcej úrovni. A najlepším dôkazom o tom, že s americkým zdravotníctvom nie je niečo v poriadku, je rozhodnutie Najvyššieho súdu ohľadne „Patient Protection a Affordable Care Act“. Zorientovaný čitateľ iste tuší, že ide o rozhodnutie, potvrdzujúce legitimitu návrhu stávajúcej americkej reprezentácie zaviesť povinné zdravotné poistenie. V USA bolo totiž zdravotné poistenie dosiaľ nepovinné a to i napriek tomu, že jeho zdravotníctvo je dlhodobo extrémne drahé (rátané podielom na hrubom domácom produkte). Ľudia sa mohli slobodne rozhodnúť, či sa poistia a tak sa pripravia na pravdepodobnosť zvýšeného čerpania zdravotnej starostlivosti (až na úzke spektrum populácie, poistenej štátom), alebo sa nepripravia a keď takýto stav nastane, budú (dobrovoľne) platiť z vlastného vrecka. S tým je koniec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to správne? Má kolíska demokracie nútiť svojich občanov kupovať si povinne určitý produkt-zdravotné poistenie a to ešte pod hrozbou penalizácie? Čo by na to asi povedali Otcovia zakladatelia?

Nechajme tenký ľad ideologickej rozpravy povolanejším a pozrime sa radšej na praktické dôsledky takéhoto kroku. Už pri letmom pohľade zistíme, že povinné zdravotné poistenie tak, ako ho prezentuje americký prezident Obama, má riešiť dostupnosť kvalitnej (a preto drahej) zdravotnej starostlivosť keď nie pre všetkých, tak aspoň pre väčšinu obyvateľstva. Problémom je, že to má urobiť v prostredí neprimerane vysokých cien zdravotníckych výkonov, liekov a zdravotníckych pomôcok s tendenciou ďalej rásť. Existuje preto obava, že prostriedky, vybrané na poistnom, nebudú stačiť pokryť neustále sa zvyšujúce náklady zdravotnej starostlivosti poistencov, pokiaľ nebudú odstránené ich hlavné príčiny. Totiž nevídaná profesná monopolizácia odvetvia, zdĺhavý a nie vždy transparentný proces uvádzania nových liekov a zdravotníckych pomôcok na trh, reforma ich patentovej ochrany a pochopiteľne, zodpovedajúci ekonomický rast krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo z toho vyplýva? Efektívny a kvalitný systém zdravotnej starostlivosti nie je možné nadekrétovať. Je potrebné urobiť viac. Nastaviť parametre pre všetkých jeho účastníkov tak, aby si mohli vyberať na základe najvhodnejšej ponuky. Predpokladom pre takýto systém je informovanosť. Všetkých, vrátane jeho najdôležitejšieho hráča a skutočného platcu, pacienta. Či sa tento potom rozhodne poistiť a pripraviť sa tak na eventualitu zvýšených nákladov svojej zdravotnej starostlivosti alebo tak neučiní a „vysolí“ potrebné prostriedky z vrecka, je na ňom.

Pre poriadok zopakujme, že v oboch prípadoch musí byť pacient priamo zainteresovaný na úhrade svojej zdravotnej starostlivosti. Ide o to, v akej miere.

Ján Popovič

Ján Popovič

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu