Zavádzajúce prieskumy verejnej mienky

Autor: Ján Popovič | 16.2.2011 o 17:25 | (upravené 16.2.2011 o 17:38) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1392x

S prieskumami verejnej mienky sa u nás,zdá sa roztrhlo vrece.Jedným z posledných je i prieskum o spokojnosti pacientov s jednotlivými nemocnicami,ktorého výsledky zverejnili nedávno 3 súkromné zdravotné poisťovne. Dôvod je zrejmý.Keď už nie je možné nepretržite poriadať referendá,zástanci priamej demokracie chcú dnes a denne informovať verejnosť o tom,čo si ľudia myslia o tom či onom probléme,chcú prezentovať vôľu ľudu,ktorú je potrebné počúvať,ktorú je treba ctiť.

Dovolím si konštatovať,že tak jednoduché to nie je a vopred upozorňujem,že mi nejde prieskumy popularity toho či onoho riaditeľa či jeho nemocnice.Ide mi o polemiku s tým,že sú nám prieskumy verejnej mienky predkladané (ich tvorcami) ako akýsi návod na jednanie,čo chcem spochybniť.
Základný problém vidím v tom,že otázky typu:ste spokojojný s tým či oným nehovoria nič o skutočných názoroch občanov,ale len o ich nezáväzných prianiach.Hlavne ide o to,že nehovoria nič o skutočnej úlohe kompetentných,ktorou je otázka voľby medzi alternatívami.
Niet sporu o tom,že mať viac lôžok či nemocníc je lepšie,ako ich mať menej,problémom ale je,že viac jednej veci znamená nutnej menej veci inej.Vždy je niečo za niečo a práve túto obtiažnu dilemu nám prieskumy verejnej mienky neozrejmia.
Sféra verejných záujmov je sférou umenia možného a rozhodovanie v nej preto nemôže byť výsledkom prostého sčítania hlasov.Vyžaduje konkrétne čísla,solídne analýzy,potrebuje kvantifikáciu.
Čo znamená chcieť nemocnicu?Znamená to investovať do nej 1,5,10 miliónov korún?Odkiaľ?Prieskum k tomu nič nehovorí.Nikde v prieskume nie je otázka,či si účastník prieskumu je vedomý,že pridanie prostriedkov do ním preferovanej nemocnice vyžaduje vziať inej (pokiaľ sa nezvýši výška poistnej platby).Keby to vedel,možno by odpovedal inak.Bez presných čísiel je totiž možné chcieť všetko.Ak si účastník prieskumu nie je vedomý nákaldov svoje odpovede,je logické,že jeho „odpoved som nespokojný s nemocnicou“ znamená „robte s tým niečo“.
Experti sa dlhú dobu nemôžu zhodnúť na optimálnom financovaní zdravotníctva a s ním súvisiacej hustote nemocničných zariadení a preto nie som si istý,či prieskum verejnej mienky o spokojnosti pacientov s jednotlivými nemocnicami tento problém vyrieši alebo aspoň prispeje k jeho riešeniu.Je skôr istou „zaujímavosťou“ a každý,kto by sa ním chcel riadiť by musel nutne rezignovať na porovnávanie nákladov a výnosov,analýzu zhodnocovania prostriedkov verejného zdravotného poistenia,o jej efektívnosti ani nehovoriac.Stal by sa populistom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?