Hra na pravdu

Autor: Ján Popovič | 4.8.2011 o 17:23 | Karma článku: 3,82 | Prečítané:  1171x

Bill Gross, jeden z manažérov najväčšieho dlhopisového fondu PIMCO označil súčasnú ekonomickú situáciu vo svete za „normálnu“. Predchádzajúci trend, charakterizovaný dlhou konjunktúrou a následnou krátkou recesiou je údajne definitívne preč a naopak je potrebné očakávať stagnáciu a rast nezamestnanosti. Z čoho vychádza tak nelichotivá prognóza? Aké sú jej príčiny? Nedá sa predpovedaný vývoj zvrátiť?

Všetko nasvedčuje tomu, že nedá. Ľudia si totiž zvykli utrácať viac, ako zarobili, naučili sa žiť na dlh. Požičiavali si na domy, autá, nákladné dovolenky. Čerpali štedré sociálne fondy bez toho, aby riešili ich financovanie. Dôsledok? Stačí sa pozrieť na posledné udalosti v USA, kde Kongres na poslednú chvíľu povolil Obamovej administratíve zvýšiť štátny dlh. Pokiaľ by tak neučinil, pokiaľ by zložité rokovania republikánov a demokratov stroskotali, Amerika nemá na chod štátu. Činnosť štátnych úradov sa pozastavuje, vojaci, policajti prestávajú dostávať mzdu, vyplácanie sociálnych dávok sa anuluje. Takúto realitu si nikto nedokáže, či lepšie nechce predstaviť. Namiesto toho všetci tvrdia, že ono to nejako dopadne, že to nie je tak horúce. Lenže ono to horúce je. I u nás, v Európe. Európske krajiny i napriek vztýčenému prstu Ameriky udržujú rekordné tempo zadlžovania. Utrácajú viac, ako je zdravé a pramálo sa zaoberajú otázkou, kto zaplatí konečný účet. Negatívnu úlohu hrá pritom i pretrvávajúca myšlienka jednotnej Európy. Ta sa podporuje, nech to stojí, čo to stojí. Pokiaľ sa niektorý z jej členov dostane do problémov, oheň hasí o stupeň vyššie postavená nadnárodná autorita (ECB, MMF) a chvíľu je pokoj. Ale len chvíľu, nakoľko vyššie už nikto  nestojí,dlh nie je kam posunúť. A tak sa nakupujú dlhy problematických krajín bez reálnej nádeje na ich splatenie. Európska centrálna banka, oprávnená tlačiť eurobankovky, emituje nové a nové (papierové) peniaze, čím nielenže znehodnocuje ich reálnu hodnotu, ale nenápadne presúva bohatstvo zodpovednejších krajín do tých menej zodpovedných. Otázka je, ako dlho budú tí zodpovednejší (prostredníctvom záchranného fondu) ochotní financovať tých nezodpovedných a darček vo forme dodatočných peňazí definovať ako pomoc. Raz príde deň, kedy povedia dosť. Paneurópska dohoda, žiariaca jednotou a solidaritou tak zoberie za svoje a na radu príde účtovanie. Daňoví poplatníci dotknutých krajín, na ktorých leží najväčšia záťaž, prestanú byť ochotní platiť a pri volebných urnách povedia, čo si o celom europrojekte myslia. Komu to pomôže, nie je ťažké uhádnuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?