Úvaha - dodatok

Autor: Ján Popovič | 21.12.2011 o 6:50 | (upravené 21.12.2011 o 6:55) Karma článku: 2,26 | Prečítané:  616x

V pokračovaní úvahy o príčinách ekonomického chosu v Európe, ktorú som prezentoval v predchádzajúcom príspevku a ktorá vychádzala z náhodne objaveného ekonomického textu by som sa rád v tejto chvíli zameral na rolu eura.

Aká bola jeho úloha pri vzniku ekonomickej a finančnej krízy, v ktorej sa zmieta súčasná Európa? Podľa autora predmetnej analýzy je zrejmé, že negatívna. Prečo?

Vysvetlenie je v zásade prosté. Európska menová únia pozbierala ekonomicky veľmi heterógénne, rôznorodé krajiny s odlišnou ekonomickou kodníciou, fiskálnou politikou, vzťahom k investíciám i úsporám. Učinila tak ale bez toho, aby im ponechala dôležitý nástroj na vyrovnávanie týchto rozdielov-zmenný kurz. Výsledok?

Krajiny eurozóny stratili s menovým kurzom signálny systém, informujúci jednu o druhej. Povedané inak, začali na seba nazerať ako na rovnocenných partnerov, medzi ktorými neexistujú prirodzené rozdiely v ich ekonomickej kondícii a výsledkom bolo dramatické zadlžovanie sa, ktoré pochopiteľne pokračuje naďalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?