Vianočné zamyslenie trošku inak

Autor: Ján Popovič | 21.12.2012 o 10:15 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  566x

A opäť je tu čas Vianoc a spolu s nimi i množstvo prianí a pozdravov, plných najrozličnejších odkazov a posolstiev. Väčšina z nich ako obvykle apeluje na dobrú vôľu, ktorá má byť ústrednou motiváciou každého nášho konania. Na prvý pohľad to vyzerá logicky a „vianočne“. Pokiaľ v nás prevládne dobrá vôľa, pokiaľ budeme robiť len dobré veci, bude sa nám dariť a všetci okolo nás sa budú cítiť šťastní a spokojní.

 

Je to ale skutočne tak? Skúsme trošku premýšľať. Predpokladajme na chvíľu, že tomu tak skutočne je, že naozaj existuje akési univerzálne dobro, dobro, ktoré existuje samo o sebe kdesi mimo nás a že všetko, čo sa od tohto dobra nejako odlišuje, je zlo. V prípade, že si takúto definíciu dobra osvojíme, musíme prijať i druhý predpoklad, podľa ktorého jestvuje niekto, kto na rozdiel od nás, ostatných smrteľníkov dokáže rozdiel medzi dobrom a zlom dostatočne ostro rozlíšiť.

Ja ale spolu s množstvom iných ľudí s takouto definíciou dobra a zla súhlasiť nemôžem a nesúhlasím. Domnievam sa, že dobro nie je samostatne existujúcou veličinou, nezávislou na nás a našom správaní. Práve naopak. Každý z nás svojim správaním, vedomým či nevedomým, presadzuje prioritne to, čo on sám považuje za dobré a správne, primárne zo svojho uhľa pohľadu. S „univerzálnym" dobrom alebo zlom to nemá nič spoločné. Predstava, že by niekto presadzoval niečo, s čím sa nestotožňuje, čo mu neprináša prospech a uspokojenie, je nielen nereálna ale i scestná.

Čo s tým? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že úlohou väčšej či menšej spoločnosti nemá byť rozlíšenie dobra a zla. Je to nemožné. Jej úlohou je zaistiť, aby často protichodné záujmy dali súhrnne pozitívny výsledok. Aby každý deň i na Vianoce nemal nikto „patent na dobro" a aby mal každý možnosť pridať k celku svoj malý kúsok a usilovať o svoju pravdu.

Čas Vianoc je dobou ako stvorenou na zamyslenie, kedy sa môžeme pozrieť na svoje pravdy a pravdy, ktoré hlásajú ostatní. Niekedy sa môže presadiť pravda niekoho iného a my musíme byť pripravení tento fakt prijať. Presne o tomto to totiž je.

Pekné Vianoce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?