Vianočné zamyslenie trošku inak

Autor: Ján Popovič | 21.12.2012 o 10:15 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  559x

A opäť je tu čas Vianoc a spolu s nimi i množstvo prianí a pozdravov, plných najrozličnejších odkazov a posolstiev. Väčšina z nich ako obvykle apeluje na dobrú vôľu, ktorá má byť ústrednou motiváciou každého nášho konania. Na prvý pohľad to vyzerá logicky a „vianočne“. Pokiaľ v nás prevládne dobrá vôľa, pokiaľ budeme robiť len dobré veci, bude sa nám dariť a všetci okolo nás sa budú cítiť šťastní a spokojní.

 

Je to ale skutočne tak? Skúsme trošku premýšľať. Predpokladajme na chvíľu, že tomu tak skutočne je, že naozaj existuje akési univerzálne dobro, dobro, ktoré existuje samo o sebe kdesi mimo nás a že všetko, čo sa od tohto dobra nejako odlišuje, je zlo. V prípade, že si takúto definíciu dobra osvojíme, musíme prijať i druhý predpoklad, podľa ktorého jestvuje niekto, kto na rozdiel od nás, ostatných smrteľníkov dokáže rozdiel medzi dobrom a zlom dostatočne ostro rozlíšiť.

Ja ale spolu s množstvom iných ľudí s takouto definíciou dobra a zla súhlasiť nemôžem a nesúhlasím. Domnievam sa, že dobro nie je samostatne existujúcou veličinou, nezávislou na nás a našom správaní. Práve naopak. Každý z nás svojim správaním, vedomým či nevedomým, presadzuje prioritne to, čo on sám považuje za dobré a správne, primárne zo svojho uhľa pohľadu. S „univerzálnym" dobrom alebo zlom to nemá nič spoločné. Predstava, že by niekto presadzoval niečo, s čím sa nestotožňuje, čo mu neprináša prospech a uspokojenie, je nielen nereálna ale i scestná.

Čo s tým? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že úlohou väčšej či menšej spoločnosti nemá byť rozlíšenie dobra a zla. Je to nemožné. Jej úlohou je zaistiť, aby často protichodné záujmy dali súhrnne pozitívny výsledok. Aby každý deň i na Vianoce nemal nikto „patent na dobro" a aby mal každý možnosť pridať k celku svoj malý kúsok a usilovať o svoju pravdu.

Čas Vianoc je dobou ako stvorenou na zamyslenie, kedy sa môžeme pozrieť na svoje pravdy a pravdy, ktoré hlásajú ostatní. Niekedy sa môže presadiť pravda niekoho iného a my musíme byť pripravení tento fakt prijať. Presne o tomto to totiž je.

Pekné Vianoce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?