Čo je DRG a čo DRG nie je

Autor: Ján Popovič | 5.8.2013 o 12:56 | (upravené 5.8.2013 o 17:37) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1266x

Predstavovať detailne slovenskej lekárskej obci DRG je nosením dreva do lesa. Všetci, ktorí aspoň chvíľu pracovali v zdravotníctve totiž veľmi dobre vedia, že financovanie systému je dlhodobo neefektívne, že výkonová platba tak ako platba paušálna túto neefektívnosť neriešia a že alternatívou môže byť DRG, stojace niekde uprostred (1, 2, 3). Zámerne hovorím môže, pretože vždy tomu tak byť nemusí.

 

Čo teda je DRG? DRG je v prvom rade klasifikačný systém. Že sa využíva i ako úhradový mechanizmus na veci nič nemení. Vo svojej podstate predstavuje akúsi nadstavbu k existujúcim klasifikáciám MKCH (Medzinárodná klasifikácia chorôb) a ZZV (Zoznam zdravotných výkonov), prostredníctvom ktorých zaraďuje jednotlivé prípady hospitalizácie do samostatných, vzájomne sa vylučujúcich skupín (1, 2, 4, 5). Pritom platí, že prípady v rámci jednej skupiny sú si nákladovo podobné.

Aby bola táto agregácia prípadov v rámci jednotlivých skupín prijateľná aj pre zdravotnícku verejnosť, prípady v jednotlivých skupinách sú si podobné i klinicky. V ojedinelých prípadoch sa síce môže v tej či onej skupine vyskytnúť prípad klinicky „nepodobný" s ostatnými (prioritná je nákladová podobnosť), ide však o zriedkavosť, ktorá v žiadnom prípade neruší uvedené pravidlo.

DRG je teda klasifikačný systém, ktorý na rozdiel od MKCH a ZZV nepopisuje klinickú ale ekonomickú zložitosť prípadu prostredníctvom preddefinovaných parametrov (dátová veta). Je akýmsi prekladovým slovníkom (ekonómie), umožňujúcim lekárovi  pomenovať jeho prípad ekonomicky (4). Lekár, pohybujúci sa v DRG tak vidí, ako si stojí s nákladmi na liečbu v porovnaní s referenčným priemerom, získaným štatistickým spracovaním reprezentatívneho počtu rovnakých prípadov v sledovanom období v systéme (zariadenie, kraj, štát). Či cena liečby, ktorú indikuje u konkrétnej diagnózy koreluje s kalkulovaným priemerom alebo ho prekračuje.

Toto je z hľadiska riadenia zdrojov v zdravotníctve kľúčový moment . Aby totiž lekár mohol sledovať a ovplyvňovať náklady svojej liečby tak, ako sa po ňom žiada, musí byť schopný identifikovať tieto náklady už na úrovni pacienta (5). V okamihu, keď sa tak stane, dostáva sa pod ekonomický tlak a v snahe ustáť prispôsobí svoje klinické rozhodovanie požiadavkám efektívnej liečby. Všetky postranné motivácie sú tak amputované a zo zariadenia sa stáva subjekt, v ktorom ťahajú všetci za jeden koniec .

Prečo sa pod ekonomický tlak dostáva  v DRG práve lekár je zrejmé. Je to totiž on, ktorý rozhoduje o spôsobe liečby, o použití konkrétnych liekov, vyšetrení a v konečnom dôsledku i o dĺžke hospitalizácie jednotlivých pacientov. Nie je to ani zriaďovateľ či majiteľ zariadenia, ani riaditeľ respektíve ekonomický námestník ale lekár, ktorý alokuje prostriedky, prichádzajúce od platcu zdravotnej starostlivosti (zdravotnej poisťovne).

A čo DRG nie je? Pokúsme sa i o negatívne vymedzenie. DRG nie je v prvom rade nič zložité. Nie je to nový sadzobník zdravotných výkonov a nie je to ani  nový spôsob vykazovania zdravotnej starostlivosti. Inými slovami, DRG nie je vykazovanie zdravotnej starostlivosti v zmysle vykazovania „ako sme liečili" ale je to klasifikácia chorôb v zmysle „čo sme liečili" (4). Pre poriadok zopakujme, že zdravotná starostlivosť sa v zásade vykazovala chronologicky podľa toho, kde pacient ležal (odbornosť), čo sa s ním dialo (výkony), čo mu podávali (lieky), aké vyšetrenie podstúpil (SVLZ) a pod. Išlo o akýsi výkaz prác, v ktorom bola diagnóza irelevantná (hoci sa reportovala tiež). Nóvum klasifikácie DRG je v tom, že je to case mixová klasifikácia a to klasifikácia chorôb, ktoré boli liečené na základe diagnóz a výkonov, pričom chronológia jednotlivých krokov je nezaujímavá.

A napokon DRG nie je nič statické. Práve naopak. DRG podlieha pravidelnej aktualizácii (raz ročne), pričom impulzom sú spravidla zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a s nimi spojená potreba korekcie klasifikačných systémov vrátane zaraďovacieho algoritmu, kalibrácie relatívnych váh a kalkulácie základnej sadzby (1, 2). Aby uvedené zmeny neprebiehali chaoticky, je žiadúce, aby správou systému bol poverený jeden subjekt, ktorý by koordinoval pravidelný zber potrebných dát a zároveň garantoval ich adekvátne posúdenie a následnú implementáciu (1, 2). Potrebnú konzistentnosť a synergiu uvedených činností na Slovensku garantuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Z toho, čo som uviedol je zrejmé, že DRG je nástrojom, ktorý potrebujú v prvom rade poskytovatelia. Potrebujú ho k efektívnejšej liečbe tak, aby mohli účinnejšie nakladať s pridelenými prostriedkami. Jeho prínos teda nie je smerom von k zvyšovaniu príjmov ale smerom dovnútra k efektívnejšej „produkcii". Takto je potrebné DRG chápať a takto je potrebné s ním i nakladať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?