reklama

Vyhraj voľby, môžeš všetko! Čo na to Gaussova krivka?

Obľúbeným evergreenom politikov, stojacich na najvyšších priečkach prieskumov verejnej mienky je tvrdenie, že ľudia si ich želajú. Keď sa ich ale spýtate, akí to sú ľudia, už tak zhovorčiví nie sú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tak sa na to pozrime. Predstavme si politika, ktorého si želá vidieť na vedúcom poste povedzme 40% populácie. Ďalej predpokladajme, že k tomu, aby sa človek rozhodol racionálne, musí byť jeho IQ (inteligenčný kvocient) v rozmedzí od 90-100.

Rozdelenie inteligencie (rovnako ako iných ľudských vlastností) v populácii určuje Gaussova krivka. Z nej vyplýva, že IQ väčšiny obyvateľstva (68,2%) sa pohybuje v pásme podpriemerná – nadpriemerná inteligencia. 33,2 % je v pásme nízkej a vysokej intligencie a ešte menej (4,2%) v pásme veľmi vysokej a veľmi nízkej inteligencie. 0,4% ľudí sú buď géniovia alebo retardi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vidíte to? 34,1 % právoplatných voličov je podpriemerne inteligentných a 13,6% má nízku inteligenciu. Inými slovami, temer 48% ľudí, oprávnených voliť, je nízko resp. podpriemerne inteligentných (retardov nerátame, nakoľko nemajú právo voliť).

Takže pozor. Vystatovať sa na nasvietenom pódiu získaným počtom preferencií je ako stríhať jahňa, veľa kriku, málo vlny.

Ján Popovič

Ján Popovič

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu